Plany Ministerstwa Rozwoju, Prosta Spółka Akcyjna i crowdfunding udziałowy

Prosta Spółka Akcyjna a crowdfunding udziałowy
Prosta Spółka Akcyjna a crowdfunding udziałowy crowdangels.pl
Ministerstwo Rozwoju, w wyniku konsultacji społecznych i wykorzystania crowdsourcingu – mądrości tłumu, ­­ogłosiło plany wprowadzenia do polskiego systemu nowego podmiotu prawnego – Prosta Spółka Akcyjna, która ma z założenia wspierać młode spółki i ich założycieli w rozwoju, ekspansji oraz pozyskiwaniu finansowania.

Po lekturze ramowych założeń PSA można wyciągnąć jeden wniosek. Akurat w tym przypadku 'dobra zmiana' ma szansę stać się faktem a co najważniejsze, beneficjentem tej zmiany będzie crowdfunding udziałowy. To długo wyczekiwany moment przez przedsiębiorców oraz inwestorów. Czuć wiatr zmian :)
Ministerstwo Rozwoju, w pięciu punktach ogłosiło co zamierza osiągnąć i jaka ma być Prosta Spółka Akcyjna (PSA).Podstawowe parametry – Prosta Spółka Akcyjna:

1) łatwe założenie spółki (w tym – rejestracja elektroniczna),

2) minimalne wymogi kapitałowe dla założycieli i możliwość elastycznego kształtowania struktury majątkowej spółki,

3) zapewnienie możliwości łatwych i różnorodnych form inwestycji w przedsięwzięcie (w tym – finansowania crowdfundingowego),

4) pogodzenie interesów założycieli z atrakcyjnością przedsięwzięcia dla inwestorów, poprzez ułatwienie ułożenia relacji między założycielami oraz między założycielami i inwestorami przy zmniejszeniu ryzyka narzucania założycielom warunków umów inwestorskich czy uregulowanie rozwiązań ułatwiających inwestycje,

5) możliwie szybka i nieskomplikowana likwidacja spółki.

Prosta Spółka Akcyjna a crowdfunding udziałowy


Co to oznacza. Że będzie prościej, łatwej i przyjemniej. Ale to, co nas najbardziej interesuje i cieszy to fakt, że Ministerstwo Rozwoju otwiera się na crowdfunding udziałowy. Już w punkcie drugim Ministerstwo Rozwoju zakłada, iż mimo, że kapitał założycielski Prostej Spółki Akcyjnej będzie wynosił tak jak w przypadku klasycznej Spółki Akcyjnej 100,000 PLN to w chwili rejestracji spółki założycielom wystarczy 1 PLN na pokrycie kapitału, który dzieliłby się na 100 akcji o wartości nominalnej 1 grosz. Prosto wyliczyć, że przy kapitale 1000 PLN będziemy mieli aż 100,000 akcji, co w przypadku crowdfundingu udziałowego ma niemałe znaczenie.

Jednak najlepszy i najistotniejszy jest punkt trzeci, gdzie Ministerstwo Rozwoju wprost robi ukłon w stronę crowdfundingu (możemy się domyślać, ze udziałowego) a to może oznaczać, że zniesione zostaną bariery crowdfundingu z jakimi obecnie borykają się polskie platformy robiące crowdinvesting.

Mamy nadzieję, że na planach się nie skończy i proponowane rozwiązania staną się rzeczywistością w jak najkrótszym okresie.

Pełna dokumentacja zmian dostępna jest na stronie Ministerstwa Rozwoju, pod tym linkiem.
Trwa ładowanie komentarzy...